Sitede Ara Detaylı arama

Mail Listesi 
Sitemizin yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun.
İsim:
Mail:
 
 Sarımsak Tarımı Hasadı
 Sarımsak Tarımı
  1. SARIMSAĞIN ÖNEMİ:
 İnsanlık tarihinde, çok eski olan bir sebze türü olan sarımsak vitaminler açısından zengin, besin değeri yüksek, insan sağlığı açısından çok faydalıdır.
 2. İKLİM İSTEKLERİ:
Mutedil iklimden hoşlanan sarımsak diş halinde iken yaklaşık - 10°C bitki halinde iken ise - 3°C ile - 4°C kadar düşük soğuklara dayanıklıdır. Hava sıcaklılığı 25°C üstünde ise bitki gelişimi yavaşlar. En uygun gelişme sıcaklıkları 15-20°C' arasıdır. Sarımsak da çiçeklenmenin az olması diş verimini artıran bir özelliktir. Bunun için de sulamanın az veya hiç yapılmamasıdır.
 3. TOPRAK ve GÜBRE İSTEKLERİ:
Sarımsak her tip toprak da yetişirse de, az miktarda humus ihtiva eden kumlu tınlı topraklar da daha kaliteli ve yüksek baş verimi verir. Toprak analizi sonucuna göre gübre yapılabilir. Genel olarak dekara ekim öncesi 15-15-15 gübresinden 30 kg/da veya 20-20-0 gübresinden 25 kg/da ticari gübreleme yapılabilir. Ağır killi ve su tutan tarım toprakları ile çok kuru topraklarda da sarımsak başları iyi gelişemez küçük ve dişler cılız kalır. Gelişmenin ilk dönemlerinde fazla olan azot ihtiyacı gittikçe azalarak son dönemde potasyuma olan ihtiyaç artar. Yetiştirme döneminde gerekirse azotlu gübreleme dekara 10 kg/da üre ile yapılabilir. Bu şekilde başlar ve dişler daha iri ve dolgun olur.
 4. DİKİM ZAMANI, DERİNLİĞİ, YÖNTEMİ, TOHUMLUK MİKTARI VE BAKIM:
Sarımsak, sebzeler arasında tohum bağlamayan nadir bir türdür. Bu nedenle yetiştirilmesi, sarımsak başını oluşturan dişleri ile yapılır. Üretimde kullanılacak diş iriliği, elde edilecek ürünün baş iriliğini doğrudan etkileyen bir faktördür. Bu nedenle, üretimde 1.5-3.5 gram büyüklüğündeki dişler kullanılmalıdır. Zayıf ve küçük dişler güçlü bitkiler oluşturamaz ve verimi düşürür. Fazla iri dişler ise, erken çiçek sapı meydana getirir.
Sarımsak dişleri tek ve çok sıralı dikilebilir. Çok sıralı dikimde dekardan daha fazla ürün alınır. Tek sıralı dikim için kullanılacak orta irilikteki diş miktarı 55-60 kg iken, çok sıralı dikimde bu miktar 75-90 kg'a çıkmaktadır. Çok sıralı dikimde mesafe 10x10 cm olup dikim derinliği ise 3 - 4 cm’ dir.
Doğal yağış koşullarında yapılan kıraç koşullardaki yetiştiricilikte 2 ila 3 çapa yeterlidir. Düzenli sulama şartlarında her sulamadan sonra çapa yapılmalıdır.
Sarımsaklar ılıman iklimlerde Kasım ayından itibaren, kışı sert geçen yerlerde Mart-Nisan aylarında dikilir. Dikim, elle yapılabildiği gibi, bu amaçla geliştirilmiş dikim makinaları ile de yapılabilir.
Sarımsak yetiştiriciliğinde yabancı ot kontrolü önemlidir. Küçük üretim alanlarında mekanik olarak elle yabancı ot kontrolü yapılabilir. Ancak, geniş üretim alanlarında yabancı ot kontrolü yabancı ot ilaçları ile yapılmalıdır. Yabancı ot ilaçları üç farklı dönemde uygulanır. Birinci dönem, dikim öncesi toprağa karıştırarak; ikinci dönem, dişler dikildikten sonra ve çıkıştan önce, üçüncü dönem ise bitkilerin 2-6 yapraklı olduğu dönemdir.
Sarımsak yetiştiriciliğinde en önemli sorunlardan birisi de kök ur nematotlarıdır. Yabancı ot ilacı ve diğer kimyasal ilaçların kullanımında Tarım ve Köy İşleri bakanlığı Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden yardım alınmalıdır.
 5. SARIMSAĞIN HASADI:
Sarımsak başlarının olgunlaşma zamanı, dikim zamanına bağlı olarak değişir. Taze yeşil sarımsaklar en erken Şubat sonunda en geç Haziran başında hasat edilir. Kuru tüketim için başlar; Mayıs sonu Haziran başında, geç ekimde ise Temmuz sonu Ağustos başında hasat edilir. Elde edilen ürün miktarı 700-1400 kg/da'dır.
Sarımsağın hasadı öncesi bitki sapları yatırılarak dişlerin daha iyi olgunlaşması sağlanır. Saplar iyice kuruyunca güneşli ve kuru bir havada çapa ile çıkarılabildiği gibi, traktör kuyruk milinden aldığı güç ile çalışan sarımsak söküm makinaları ile de sökülebilir.
Hasat da ürünün baş kalitesini bozmamak amacı ile kesinlikle elle çekilerek yapılmamalıdır. Ürün 4 ila 5 gün tarlada bırakılarak kurutulmalıdır. Yağışlı bölgelerde ise; kurutma sökülen bitkilerin kapalı yerlerde serilerek yapılır. Kurumuş başların pazarlaması üç yolla olur. Birincisi, sapları ve kökleri kesilmiş başların dökme olarak naylon torba ve kasalar içinde en çok 50 kg lık ambalajlarla pazarlamasıdır. İkincisi, kökleri kesilmiş 10 ila 15 adet sarımsak saplarından bağlanarak örgü ya da demet halinde sunulmasıdır. Üçüncü ise, kök ve sap kısmı kesilmiş başların, belli ağılıklarda, bu amaçla geliştirilmiş file ve strafor kaplar içinde pazarlamasıdır.
SARIMSAK TARIMI
Dr. Sami SÜZER
Ziraat Yük. Müh.
 SARIMSAK YETİŞTİRİCİLİĞİ
 (Allium Sativum)
 ANA VATANI:
 Sarımsak Orta Asya kökenli olup tarih öncesi zamanlarda Akdeniz bölgesine yayıldığı tahmin edilmektedir. Mısır’da 3 bin yıl önce sarımsağın bilindiği saptanmış olup, piramitlerde sarımsak bulunmuştur. Çin’den Avrupa’ya İspanyol, Portekiz ve  Fransızlar tarafından yayılmıştır.
 BİTKİSEL ÖZELLİKLERİ:
İki yıllık bir bitkidir. Sarımsak ilk yıl birkaç dişten oluşan kellesini oluştururken, ikinci yıl çiçek açıp tohum verir. Sarımsak tohumdan değil diş sarımsaklardan üretilir.
 ÇEŞİTLERİ:
 Erkenci beyaz ve geç pembe olmak üzere iki belirgin çeşidi vardır.
1-) Kastamonu Sarımsağı: Pembe beyaz kabuklu, acı, kışa dayanıklı olan sarımsak ihracata da elverişlidir. Dişler orta irilikte ve muntazam sıralanmıştır. Saklamaya ve depolamaya dayanıklı bir çeşittir.  Baş çapı 3-5 cm., baş ağırlığı 10-25 gr. arasındadır. İç ve dış piyasada en fazla aranan türdür.
2-) Edirne Sarımsağı: Beyaz bej kabuklu, orta irilikte (25 gr.) sıkı başlı bir sarımsaktır. Kuru madde oranı %37,5’tur.
3-) Balıkesir Sarımsağı: Beyaz, kirli siyah kabuklu, gevşek yapılı, taze tüketime uygun bir türdür. Depolamaya fazla dayanıklı değildir.
4-) Kara Sarımsak: Taze sarımsak elde etmek üzere yetiştirilen iri dişli bir türdür. Tadı acı olan bir sarımsak çeşididir.
5-) İspanyol Sarımsağı: Avrupa’da yetiştirilen makbul bir sarımsaktır. Beyaz sarımsaktan seçilerek geliştirilmiş bir çeşit olma olasılığı yüksektir. Özellikle Kastamonu’da üretilir.
6-) California Early, Creople, Botan Islands gibi yabancı çeşitleri de vardır.
 BESİN DEĞERİ:
 Yiyeceklerimize çeşni veren sarımsağın 100 gramında 63.8 su, 28.2 gr. karbonhidrat ,5.3 gr. protein 0.2 gr. yağ, 1.1 gr. seliloz vardır. Kalori değeri 140 dır. İçersinde A, B1, B2, Niasin ve C vitamini bulunur.
 TIBBİ AÇIDAN ÖNEMİ:
 Bilim adamları, damarları genişletme, tansiyonu düşürme ve kandaki pıhtılaşmayı önleme gibi özellikler taşıyan sarımsağın kalp ve damar hastalıklarındaki yaralarının da bilimsel olarak kanıtlandığını hatırlatırlar. Uzmanlar sarımsağın kandaki yağların oranını dengeleyerek kolestrol değerini değerini düşürdüğünü, damarlardaki kireçlenmeyi ve beyin kanamasını engellediğini kaydettiler. Ayrıca mide ve bağırsak enfeksiyonlarını önleyip, mide, bağırsak ve safra kesesini harekete geçirerek sindirime yardımcı olmaktadır.
Bu Bilgi 19679 Kez Okunmuştur 0 Kategori: Sarımsak Gurubu Yazdır